Retken kuvaus
Opastettu melontaretki Repoveden kansallispuistossa
Retki alkaa Hillosensalmen asemalta oppaanjohdolla pienellä kävelyllä kanoottisatamaan. Siellä on tervetulo- ja informaatiohetki sekä opastus melontaan. Sen jälkeen lähdetään melomaan oppaan johdolla kohti kansallispuistoa.
Normaali ohjelman kulku on seuraava:
- Opastettu melonta Repoveden kansallispuistoon nuotiopaikalle
- Nuotiopaikalla hetki tauolle ja sen jälkeen pieni kävelyretki luontoon
- Lounas nuotion äärellä
- Paluumelonta takaisin Hillosensalmelle
- Juna-asemalla kiitos retkestä ja hyvää kotimatkaa
Ohjelma sovelletaan päivän olosuhteiden mukaan. Retkikohde voidaan mahdollisuuksien mukaan valita ryhmän toiveiden mukaisesti. Kohteena on yleensä Lapinsalmi ja Katajavuori, mutta kohteeksi voidaan valita Kuutinlahti ja Kuutinkana tai lähimpänä oleva Karhulahti ja Olhavan vuori.
Retki tehdään kaksipaikkaisilla avokanooteilla. Mikäli henkilölukumäärä ei ole parillinen, mukana on myös yksi kolmipaikkainen kanootti. Näin saadaan jokaiselle istumapaikka kanoottiin.
Ryhmän maksimikoko on 15 henkilöä, jotka mahtuvat seitsemään kanoottiin. Näiden lisäksi on yksi kanootti oppaille, joita on mukana kaksi henkilöä.
Opas antaa hyvät ohjeet kanoottien käsittelyyn ja varmistaa näin jokaisen turvallisen retken. Itse välineet ovat vakaita.
Kanoottiretkellä tulee tutuksi puiston esihistoriaa, kalliomaalauksia ja jääkauden aikaisia tapahtumia. Saatamme vierailla myös luonnonteatterissa, jossa on pidetty vuosittain konsertteja.
Patikoinnin kohteena voi olla Lapinsalmen riippusilta ja Katajavuori, Olhavan vuori tai Kuutinkanava. Valinta kohteesta tehdään ennen retkelle lähtöä huomioiden myös päivän olosuhteet.
Retki sopii erittäin hyvin työporukan virkistyspäiväksi
Retki voidaan vielä täydentää vaikka kaksipäiväiseksi, kokous + virkistysretkeksi. Tai päivää voidaan jatkaa saunomalla ja hyvällä päivällisellä. Kysy mahdollisuuksista!
Retken kohokohtia:
- Melontaretki kansallispuiston maisemissa
- Ruokailu luonnon keskellä nuotion ääressä
- Käynti mielenkiintoisessa kohteessa
Perustiedot
Ryhmän koko: 6-15 henkilöä.
Retki on saatavana sulan veden aikana kesäkuu – syyskuu, säätila huomioiden. Retki on tilattava viikkoa ennen retkipäivää.
Kokoontuminen ja lähtöpaikka Hillosensalmen asema, junan savuttua klo 10:11 jälkeen.
Retki päättyy ennen junan lähtöä takaisin Hillosensalmelta klo 16:42..
Retken kesto n. 6 tuntia.
Juna-aikataulut
Saapuminen Perillä Takaisin ”kotona”
Helsinki klo 8:14 Hillosensalmi Helsinki klo 17:09
Lahti klo 9:08 klo 10:11 --> 16:42 Lahti klo 17:47
Kouvola klo 9:47 Kouvola klo 17:09
Sopivuus
Melonta ja patikointi sovitetaan ryhmän mukaan. Patikointiosuus on pääosin helppo, mutta sillä voi olla korkeuseroja ja yli 200 rappusta kiivettävänä näköalapaikalle. Osuuden reittiä voidaan tarvittaessa muuttaa helpommaksi. Joka tapauksessa opas huolehtii sopivasta matkavauhdista niin, ettei kukaan jää porukasta.
Melontaosuuden perusvaatimuksina on molempien käsien käyttö melonnassa ja turvallisuuteen liittyvä uimataito.
Retki sisältää
Sertifioitujen luonto-oppaiden palvelut, kanootit ja ohjaajat, turvaliivit.
Sovitut ateriapalvelut.
Meillä on kaikille tarvitseville sadeviitat mukana, mikäli on olemassa sateen uhka.
Retken lisäpalvelut ja -tiedot
Pikniklounaan tilalle maittava keittolounas, joka sisältää:
- Maittavan ja runsaan lohi- tai lihakeiton
- Maatilaleipomon vaalea- ja tummaleipä sekä levitteet ja leikkeet
- Nokipannukahvit ja -tee sekä leivonnainen.
Hinta
Retken hintaan vaikuttaa henkilölukumäärä sekä sovittu sisältö. Luonnollisesti hinta/henkilö laskee lukumäärän kasvaessa. Online varauksessa a-hinta on asetettu malliksi kuvatulle retkelle 10 henkilön ryhmän mukaan. Kerro tarpeesi ja pyydä tarjous >>!
Huomioitava
Ryhmäretki, joka sopii yli 15-vuotiaille normaalin liikuntakyvyn omaaville henkilöille. Melonta on suojaisalla järvellä. Patikointireitti voi olla keskivaativa korkeuserojen takia. Reitillä voi olla 70 metrin nousu portaita ylös näköalapaikalle.
Huomioithan pukeutumisessa päivän sään. Luontoretkelle on hyvä ottaa mukaan juotavaa, 0,5 l vettä on hyvä ratkaisu.
Huom. Säävaraus
Retkeä ei voi tehdä myrskyn tai ukonilman aikana. Tällaisessa tapauksessa voidaan hiukan odottaa sään paranemista tai retki voidaan siirtää toiseen vapaana olevaan ajankohtaan. Mikäli retki peruuntuu kokonaan myrskyn takia, palautamme mahdollisesti maksetut ennakot täysimääräisesti.
Normaalisti tilatut retket laskutetaan vasta retken toteutuksen jälkeen.
Muistathan tarkistaa vakuutukset
Retken järjestäjällä on vastuuvakuutus, joka kattaa järjestäjän toiminnan sekä varusteet, kuten kanootit ja niiden toimivuuden. Osallistujalle suosittelemme vapaa-ajan tai muuta tapaturmavakuutusta oman toiminnan turvaamiseksi.
English











Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.